poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Pierwotny projekt naszego domu


Przymierzamy się do remontu w przyszłym roku. Szukamy projektanta. Potem skupimy się na wykonawcy.
Osoby, z którymi do tej pory rozmawialiśmy, chcą dostać do wglądu stary projekt domu. Dobrze się składa bo my takowy posiadamy. Mamy też wszystkie dokumenty związane z budową, a nie zawsze tak jest. Oczywiście wszystko w wersji papierowej.
Fioletowe od kalki szkice mają swój niezaprzeczalny urok, dlatego planuje niektóre z nich oprawić. Warto chyba docenić to, że pochodzą z czasów, gdy architekt był bardziej artystą niż inżynierem.Dzięki posiadanym dokumentom możemy prześledzić historię naszej nieruchomości. Działka przed wybudowaniem domu miała co najmniej dwóch właścicieli. Najstarszym dokumentem w naszym zbiorze jest Plan Sytuacyjny z 16.10.1930 roku na którym nasza ulica jest zaznaczona jako dopiero projektowana. Na wszystkich papierach jest też dużo ciekawych sygnatur i pieczątek np. Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej oraz Składnicy Geodezyjnej. Mamy też informację o osobie, która zaprojektowała nasz dom - Stanisław Wodziczka, budowniczy upr. 447/57, Poznań ul. Rawicka 74. Szukałam informacji o działalności zawodowej tego Pana, ale nic nie znalazłam w internecie.

Rzuty kolejnych kondygnacji, które mamy, bardzo mi pomagają przy planowaniu remontu. Zrobiłam sobie kilka kserówek i ciągle po nich bazgrzę. Oczywiście muszę traktować te plany poglądowo, bo nie wiemy na ile dokładnie z nimi postawiono budynek. Zdaje się, że nie ma wielkich odstępstw ale w kilku miejscach widać, że ścianki stoją trochę inaczej. Wszystko będzie jasne po inwentaryzacji.


2 komentarze:

  1. Rzemieślnik a nie artysta, jednak te plany są o tyle ciekawe że elewację prędzej coś ktoś sknoci niż poprawi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzemieślnik, bo kiedyś nie było zbyt wielu opcji. Dlatego pół Polski wyglądało tak samo. Obiecuję, że postaramy się nie sknocić. Będzie nietypowo, bo okna nie będą symetrycznie, ale za to chyba będzie ciekawie i nowocześnie. Chyba ;)

      Usuń