poniedziałek, 13 czerwca 2016

Dom Svitavy


Dom w kształcie kostki powstał na czeskich Morawach w 2005 roku. Dwa lata później pracownia OV-A Architekti odpowiedzialna za ten projekt otrzymała nagrodę za najlepszy dom jednorodzinny.
Kubik został podzielony na obu kondygnacjach na sześć równych kwadratów, a każdemu z nich przypisano oddzielną funkcję - tak powstał układ domu i wydzielono pomieszczenia wspólne oraz pokoje mieszkańców. Garaż znajduje się obok budynku, został przysypany ziemią na której ułożono darń, dzięki czemu wtopił się w przestrzeń ogrodu.
Mnie najbardziej podoba się zestawienie szarych płyt elewacyjnych z jasnym drewnem użytym do budowy tarasów oraz stolarki okiennej. Fajne jest też to, że nie ma zbędnych ozdobników na elewacji. Wnętrza domu też są ładne - oszczędnie dobrano materiały i kolorystykę, przez co jest ono spokojne i wydaje się bardzo przestronne.Zdjęcia www.ov-a.cz

3 komentarze:

 1. Z zewnątrz wnętrze wydaje się bardzo ciemne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W środku jest jednak bardzo jasno, zwłaszcza że ściany są białe.

   Usuń
 2. Mnie natomiast z zewnątrz budynek wydaje się mało ciekawy. Natomiast oglądając już wnętrza, pojawia się efekt "wow". Jednak prawdą jest, że nie można oceniać książki po okładce. Fantastyczna koncepcja.

  OdpowiedzUsuń