środa, 12 czerwca 2013

Szukanie inspiracji


Podczas planowania remontu na pewno ważnym elementem jest poszukiwanie inspiracji do zaprojektowania nowego wnętrza. Oczywistym wyborem są wizyty w sklepach z meblami czy z materiałami wykończeniowymi i oglądanie tzw. wystawek. Pomocne są magazyny wnętrzarskie, programy telewizyjne i witryny internetowe poświęcone designowi. Niestety wszystkie powyższe rozwiązania mają jedną wspólną wadę - prezentują nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Wnętrza, które prezentowane są w mediach i sklepach są wystylizowane. Sztab specjalistów przygotowuje domy i mieszkania specjalnie na potrzeby sesji zdjęciowych. Oferta sklepowa ma zachęcić do zakupu określonych produktów, a nie pokazać jak fajnie i wygodnie mieszkać. Na pewno korzystanie z tych możliwości ma zalety - jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami i możemy zapoznać się z szeroką ofertą nowych i często nieznanych nam jeszcze produktów. Wadą jest to, że w związku z jakąś modą mamy do czynienia z kalkami tych samych pomysłów, kolorów, faktur powielanymi masowo w każdym wnętrzu.

Ja sama od kilku lat staram się wykorzystywać zgoła odmienne sposoby na poszukiwanie ciekawych pomysłów na wnętrza. Przede wszystkim stawiam na gotowe, prawdziwe i funkcjonujące w rzeczywistości realizacje.

A oto co lubię i robię:
  • PODGLĄDANIE - podpatruję znajomych i rodzinę, wpraszam się na budowy, remonty i parapetówki. Kocham chodzić w odwiedziny tylko po to żeby zobaczyć jak ktoś mieszka. Spaceruję i zaglądam ludziom przez płoty, zerkam na podwórka i podglądam przez okna. Potrafię nawet bezczelnie zrobić fotkę tego co mnie zainteresuje :)
  • BLOGI - śledzę wiele blogów wnętrzarskich, z akcentem na te gdzie autorzy a raczej autorki bo jakoś same kobiety o tym piszą, pokazują rozwiązania zastosowane u siebie w domu i swoje własne pomysły.
  • PROJEKTANCI i ARCHITEKCI - wyszukuję w sieci strony fajnych firm i oglądam galerie z realizacjami. Nie cierpię natomiast wizualizacji, bo wiadomo, że w rzeczywistości to tak nie będzie wyglądać.
  • FIRMY BUDOWLANE i DEWELOPERZY - jak powyżej. U wielu firm deweloperskich na ich stronach www można znaleźć bardzo ciekawe zdjęcia z lokali pokazowych. Są to mieszkania lub domy, które zostały wykończone aby pokazać klientom jak może wyglądać ich przyszły dom.
  • HOSTELE i APARTAMENTY - oglądam strony hoteli butikowych, hosteli i apartamentów na wynajem. Są zazwyczaj pięknie i nowocześnie zaprojektowane. Prezentują też różnoraki poziom budżetów przeznaczonych na wykończenie wnętrz.
  • SERWISY OGŁOSZENIOWE - przeczesuję portale z nieruchomościami na sprzedaż lub wynajem pod kątem ciekawych zdjęć. Można podejrzeć jak mieszkają zwykli ludzie i często bardzo pozytywnie się zaskoczyć. Jest bardzo dużo bardzo ładnych mieszkań i domów, urządzonych starannie i z pomysłem.
Na koniec, na dowód, że serwisy ogłoszeniowe są kopalnią dobrych pomysłów przedstawiam kilka fotek z gratka.pl i domiporta.pl 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz